Hidrolikord

ENGLISHhttp://www.ozanyarman.com/hydraulichord.htmlhttp://www.ozanyarman.com/hydrolichord.htmlshapeimage_2_link_0
 

Sonbahar 2004’te, UltraTonal Piyano Projesi’nin devamı niteliğinde, yine hidrolik teknolojisine dayalı ve piyano tellerini çok hassas akortlayabilen “Hidrolik Akort Çivisi”, yahut diğer adıyla, “Hidrolikord” tasarımını geliştirdim.


Tekstil Yüksek Mühendisi Uğur Keçecioğlu ağabey, Hidrolikordun nasıl çalıştığını resmetmek üzere “executable” bir program tasarladı. Aşağıda, sözkonusu programdan elde ettiğim ve Hidrolikordun işleyişini gösteren videoyu izlemeniz mümkün.

Hidrolikord şöyle çalışıyor:


  1. 1.Piyano teli, helis kanallı çiviye bağlanır. Çivi, üstten ve alttan kıstırılmış olarak hidrolik silindirin içinde döner.

  2. 2.Silindir, çivinin kanallarına bağlı olarak yukarı-aşağı hareket eden bir tıpa sayesinde, yalıtılmış iki ayrı hazneye bölünür.

  3. 3.Bir hazneye silindirin uç kısmından akışkan tazyiki uygulandığında, tıpa, çivinin helis kanallarını takip ederek, çivinin dönüş ekseni boyunca harekete geçer. Tıpa ile çivinin kanalları arasında teması ve sürtünmeyi sağlamak üzere çelik bir bilye bulunur.

  4. 4.Tıpanın yukarı-aşağı hareketi, çivinin teli sarması-gevşetmesi şeklinde tezahür eder.


Hidrolikordun olağan bir piyanonun akort çivisi yuvasına girebilmesi mümkün olamayacağından, çivileri taşıyan ahşap lamine blokların sökülmesi ve her tele karşılık bir Hidrolikord barındıran yekpare hidrolik ünitelerin piyanoya monte edilmesi gereklidir.


Hidrolikordun teknik ayrıntılarını resmeden bir şema aşağıdadır:Her hal-i karda, piyanoya takılacak +200 Hidrolikordun tek tek ayarlanabilmesi için bir kontrol sistemi ve buna bağlı elektro-mekanik bir ana konsol tasarlanması gerekecektir.