Don Quixote ve Yeldeğirmenleri

 

Zevkli bir sahne ve dekor çalışması için benden fon müziği + efekt isteyen Derya Önlü için hazırladığım, aşırı titizlenmem sebebiyle alelade bir tiyatro sergisinin çok ötesine varan ve sinematik düzeyde ses–müzik işçiliği hünerlerimi alabildiğine sergilediğim mp3’ü buradan dinleyebilirsiniz.

Don Quixote ve Yeldeğirmenleri” sahnesinin canlandırmasında, tüm karakterlerin ve anlatıcının konuşmalarını, yüksek dramatürji yeteneğimle! ben seslendirdim; efektlerin ayarı ile montajı ve son miksaj işlemlerinin tamamını da kendim başardım. Şu da var ki, Cervantes’in epik romanının Türkçe tercümesi ahım şahım değildi ve benim bütünüyle benimseyeceğim bir dilde yazılmamıştı. Buna rağmen, tonlamalarım ile vurgularım sayesinde etki gayet görkemli oldu hissindeyim.


Arka planda duyacağınız bütün müzikler bendendir. Prodüksüyon toplamda sadece iki gecemi aldı. Girişte yaylıların icra ettiği motifler ile trompet ve gitarda tekrar eden tema, esasen, bir türlü sonuçlandıramadığım “Avrupa Birliği Senfonisi” projem kapsamında İspanya’yı temsilen yıllar önce ürettiğim orijinal müziktir. Bu vesileyle, o şahane duygulu ezgiler de gün yüzüne çıkmış oldu.


Keyifli dinlemeler!


Doç. Dr. Ozan Yarman

2 Aralık 2012Macbeth’in Sarayındaİlginç bir diğer sahne ve dekor çalışması için benden yine fon müziği isteyen Derya Önlü için hazırladığım farklı bir çalışma: Ortaçağ’ın İskoç-Romanesk esinleriyle dolu Shakespeare’in başyapıtlarından Macbeth oyunundaki ünlü protagonisti bir saray sahnesinde anlatıyor. Ses dosyasını mp3 formatında dinlemek için burayı tıklayınız.

Keyifli dinlemeler!


Doç. Dr. Ozan Yarman

18 Ocak 2013